بایگانی نویسنده: علیرضا کاربُر

بازاریابی درونگرا (0)

نوشته‌شده در توسط .
بازاریابی درونگرا

بسم ربی

از اواسط شهریور 1398 قرار شد در یک ستون از صفحه استارتاپ های روزنامه شرق بصورت هفتگی درباره ” بازاریابی درونگرا ” بنویسم.

مطالب رو بعد از انتشار در روزنامه، در وبلاگ هم منتشر میکنم، شاید به کار بیاید.

برای دریافت صفحه اصلی روزنامه روی تصویر زیر کلیک نمایید :

 

بسمه تعالی

توضیح : در این سلسله نوشتار هر جا واژه ” بازاریابی ” به کار برده شده است مراد عبارت ” Marketing ” به مفهوم جامع و عام آن می باشد.

به نظر شما برای این ایده چقدر باید هزینه بازاریابی کنار بگذارم ؟ بودجه بندی بازاریابی برای ورود و بعد ماندن در بازار برای این ایده چقدر باشه خوبه ؟شما فکر میکنید وقتی محصول به بازار عرضه شد بازاریابی رو شروع کنم یا پیش از عرضه ؟ و…

سوالاتی از این دست از جمله سوالاتی هستند که به صورت مستمر از بنده به عنوان یک فعال حوزه کسب و کارهای دیجیتال پرسیده می شود و من همیشه در پاسخ خیلی کوتاه و ابتدایی می گویم : ” بسته به شرایط فرق می کند.”

این پاسخ کلیشه در جواب سوالات کلیشه ای بالا بهترین پاسخی است که می تواند ارائه شود. اما اگر بخواهیم کمی عالمانه و منطقی به پاسخ این دسته از سوالات بیندیشیم باید بگوییم که در شرایط کلی نباید بازاریابی ( Marketing ) را جز جدایی از فرایند تدوین، تولید، عرضه، اصلاح و بروز رسانی محصول و یا ایده دانست.

موضوع اصلی این است که در دنیای دیجیتال مسئله بازاریابی یک مقوله مجزای از فرایند شکل دهی ایده و یا تولید محصول نیست. یعنی همزمان با بازارسنجی و تحقیقات بازار، همزمان با تشکیل تیم فنی و شروع به تولید محصول باید به فکر روش های عرضه ایده یا محصول به بازار بود و برای آن برنامه و روال دقیق تعریف کرد. در این دیدگاه بازاریابی چیزی خارج از فرایند تولید و توسعه و عرضه محصول نیست.

در این سلسله نوشتار قصد داریم در کنار شما این دیدگاه بازاریابی را بصورت جزئی تر بررسی کنیم.

بصورت کلی دو دیدگاه در مورد مسئله بازاریابی کسب و کارهای دیجیتال وجود دارد.

دیدگاه اول به مقوله بازاریابی به عنوان یک مسئله برون سیستمی نگاه می کند. منتظر می ماند تا محصول به صورت تمام و کمال تکمیل و به بازار عرضه گردد، از ابزارهای مختلف ( کانال های مختلف ) مثل تبلیغات تلویزیونی، تابلوهای تبلیغاتی شهری، بنرهای تبلیغاتی در وب سایت های دیگر و… برای معرفی محصول یا ایده یا کسب و کار تازه معرفی شده استفاده می نماید. در این روش که بصورت معمول روش تقریبا گرانی است صاحب ایده و یا کسب و کار به کمک این ابزارها به ” سراغ مخاطب ” می رود، یا بهتر بگوییم این مخاطب نیست که انتخاب می کند تبلیغ آن ایده یا کسب و کار را دریافت کند.

اما در دیدگاه دوم بازاریابی به عنوان یک امر درون سیستمی درنظر گرفته می شود. صاحب ایده و یا کسب و کار همزمان با طرح ریزی برای تولید محصول خود به فکر ” سخن گفتن ” با مخاطب نیز است. در این روش همه تلاش صاحب ایده و یا تیم بازاریابی کسب و کار این است که مخاطب با ” انتخاب و میل خودش ” به ” سراغ کسب و کار ” بیاید، لذا سعی میکند ادبیاتِ مورد علاقه و پسند مخاطب را بشناسد، ابزار یا کانالی که مخاطبین بالقوه بیشتری در آنجا حضور دارند را شناسایی کند و براساس بازخوردهایی که از حضور مخاطبین مختلف در کنار محصول یا کسب و کار خود دریافت می کند اقدام به برقراری ارتباط با وی نماید و با مخاطبی که با انتخاب خودش به سمت محصول و کسب و کار آماده است ” سخن بگوید”.

 

شاید بتوان اصلی ترین تفاوت این دو دیدگاه را در دو مقوله دانست :

  • در دیدگاه اول کسب و کار به سراغ مخاطب می رود و عموما بدون کسب اجازه از وی در معرض دید ایشان قرار می گیرد.
  • در دیدگاه دوم مخاطب ( مشتری بالقوه ) به سراغ کسب و کار می آید و با ” انتخاب ” خویش محصول یا کسب و کار را بررسی می نماید.

در این سلسله نوشتار تلاش خواهم کرد توضیحاتی پیرامون دیدگاه دوم که در بازاریابی دیجیتال با عبارت Inbound Marketing شناخته می شود ارائه نمایم. این روش را ” بازاریابی درونگرا ” یا ” بازاریابی جاذبه ای ” یا ” بازاریابی ربایشی ” ترجمه کرده اند که ما از ترجمه ” بازاریابی درونگرا ” استفاده خواهیم نمود.

این ملانصرالدینِ نابغه

نوشته‌شده در توسط .

بسمه تعالی

نقل هست که ملانصرالدین وارد شهری شد و دید که شخص مهمی در شهر بیمار شده و طبیبان از معالجه عاجز مانده بودند.نصرالدین به درب خانه ایشان می رود و ادعای طبابت میکند.
از وی می پرسند آیا شما طبیب هستی؟ با کمال افتخار و اعتماد به نفس تایید می نماید.
شروع به بررسی احوال بیمار می نماید و بعد از چند دقیقه می گوید ” چند سیخ کباب بیاورید. ” کباب ها را می آورند و در خفا آن ها را می خورد.
مجددا امر می کند “ غذای گرمی بیاورید.” می آورند و چون بار قبل آنرا نیز میل می کند.
چندبار این امر تکرار می شود، تا بیمار می میرد!

اطرافیان بیمار نسبت به نصرالدین شاکی می شوند که تو که گفتی طبیب هستی و می توانی کسی که در آستانه موت باشد را درمان کنید.

نصرالدین هم گفت : ” هنوز هم همان ادعا را دارم، حال آنکه دو نفر در شرف موت بودند و من یکی را نجات دادم!(خودش را) “

حال و روز برخی از منتورها و نوابغ و نخبگان و … فعال این روزهای حوزه فناوری اطلاعات و جامعه استارتاپی ایران بی شباهت به داستان نصرالدین نیست. اگر کسب و کارها را نتوانند نجات دهند، حداقل خودشان به نان و نوایی می رسند.

یادم است اوایلی که شرکت صبح وصال را راه اندازی کرده بودیم، شرکتی در اطراف ما شکل گرفته بود که مدیرعاملش هم مدیرعامل شرکت بود و هم کدنویس و هم سئوکار و هم مدیرمالی و هم همه چیز شرکت. قیمت هایی هم که می داد عموما نصف یا حتی ثلث قیمت پروژه های ما بود. روزی یکی از دوستان گفت که فلان شرکت رقیب شما قیمت هاش نصف شماست و مشتریاشون هم از پشتیبانیشون به شدت ناراضی هستند. شما بیاید تبلیغی کنید، کاری کنید تا مشتریان سراغ اون ها نروند و کارهاشون رو به شما سفارش بدهند.

موضع ما اما چیز دیگه ای بود. ما گفتیم تنها راه ادامه دادن این ماجرا اینه که ما خودمون رو اثبات کنیم، حتی اگر کسی درباره اون شرکت ازمون می پرسید میگفتم نظری ندارم، قیمت هاشون پایینتر از ماست، می خواید برید تست کنید.

توی این 7-8 سالی که شرکتشون راه افتاده کم هم نبودند مشتریانی که رفتند، با اون ها قرارداد بستند و کاری که باب میل‌شون بود رو تحویل نگرفتند و یا از ادامه فعالیت در حوزه IT منصرف شدند یا سراغ شرکت های دیگه رفتند برای انجام ” دوباره ” پروژه شون.

به نظرم در مورد ماجرای شوآف های گاه و بی گاه برخی مدعیان و پدران و پدر جدهای صنایع مختلف مرتبط با IT بهترین کار بایکوت اون ها و اصرار و تلاش برای معرفی افراد لایق و توسعه دانش شخصی و آموزش دیدن و آموزش دادن باشه و گرنه تا بوده و نبوده اینجور افراد بوده و خواهند بود.

تلاش کنیم برای رشد علمی و شخصی خودمون، تلاش کنیم برای معرفی افراد لایق و توانمند حوزه کاریمون، تلاش کنیم برای توسعه واقعی غیرمبتنی بر شوآف

پ.ن :

1-اصلا قصد نداشتم در مورد کنفرانسی که تحت عنوان اولین کنفرانس نوابغ دیجیتال مارکتینگ ایران در تهران(سالن میلاد) برگزار شده بود مطلبی بنویسم، تا اینکه بعد از فروکش کردن موج اول انتقادها، مطلبی از یکی از این نوابغ در اینستاگرام دیدم با این مضمون :” تعداد فالوار های شما اندازۀ هاپوی مادر زنم هم نیس “! بسیار عجیب و دور از ذهن آمد.

2-معتقدم اتفاقا این نوعِ دوستان بسیار هم نابغه هستن در فراگیر کردن اتفاقات اطراف خودشون. خیلی هم واردن. همین حالا که بنده و امثال بنده داریم درباره‌شون مطلب می نویسیم به شناخته شدن بیشتر ایشان(هدف اصلی اونها) کمک میکنیم!!

اما باید گفت! چاره ای نیست.

باید بیان کرد، معرفی کرد. و صد البته کار اثباتی کرد.

3- سه سال پیش مجموعه محترمی مشتری شرکت ما بودند که می گفتند بنا به حساسیت هایی که داشتند و می خواستند بهترین(!) شرکت طراحی وب ایران کارهای فروشگاه اینترنتی‌شون رو انجام دهد لذا براساس تبلیغات به سراغ شرکت یکی از همین پدران نابغه دگرگون کننده رفته بودند، پس از گذشت چندسال و اخذ هزینه های بسیار زیاد برای راه اندازی فروشگاه و عدم پشتیبانی مناسب حاضر شدند هزینه راه اندازی فروشگاه رو دوباره متقبل شوند، صحبت هایی که اونروز درباره این نابغه مطرح کردند، امروز به عینه روشن شده.

( یکبار تلفنی با دفتر این نابغه صحبت کردم، اصلا متوجه شدم دفتر یک شهر دیگری است و چنان برخوردی کردند که روی تمام مشتری مداران عالم سیاه شد.)

زیاد امید نداشته باشیم

نوشته‌شده در توسط .

بسم ربی

سلام

عید همگی مبارک باشه.

امیدوارم سال جدید براتون سالی پر از خیر و خوبی باشه و به همه آرزوهای خوبتون برسید.

همه ما در روزهای نزدیک به تعطیلی عید نوروز کلی تصمیم جدید می گیریم. کلی برنامه ریزی می کنیم برای این نزدیک به بیست روز تعطیلی و فراغت.

فلان کتاب(ها) رو میخونم، فلان تکنولوژی های جدید علمی و فنی رو یاد می گیرم.

ورزش رو شروع می کنم. رژیم غذایی رو استارت می زنم. نمازم رو سر وقت می خونم و ….

و نکته خیلی مهم اینه که بخش زیادی از این تصمیم ها عملی نشدند.

می خوام در این پست یک مسئله ای رو مطرح کنم و برخلاف خیلی های دیگه بگم ” لطفا زیاد #امید نداشته باشید.”

آن فردا و فرداهایی که قرار است بیایند و گره هایی از کارهامون باز کنند ” نمی آیند. ”

کسی که غریبه نیست در جمع مون، اصلا وقتی نداریم.

همه وقتمون صرف تصمیماتی برای #فردا و فرداهایی شده که هیچوقت نمیان. امروز رو دریابیم.

همین الان زمانی است که در اختیار ماست.

به قول معروف : ” دی رفت و فردا کو ؟ “

کاش اگر تصمیمی می گیریم، تصمیم بگیریم برای فردای نیامده امید واهی نداشته باشیم. البته این به معنی برنامه ریزی نداشتن نیست، مسئله اصلی بنده این است که خیلی هامون دچار یک ایراد به تعبیر بنده ” از فردا ” شده ایم ولی این فردا هیچگاه نمیاد.

در روایات داریم که ” «اکثر صياح اهل النار من التسويف» “. ( بیشتر فریادهای اهل جهنم از تسویف کردن است )

تسویف به معنای همین ” فردا فردا ” کردن هایی است که این روزها بین ماها مرسوم شده است.

لازم است تصمیم بگیریم امید زیادی به فردا نداشته باشیم. وقت زیادی برای صرف کردن نداریم.

 

شاد و موفق و پیروز باشید.