بایگانی دسته: فضای مجازی

این ملانصرالدینِ نابغه

نوشته‌شده در توسط .

بسمه تعالی

نقل هست که ملانصرالدین وارد شهری شد و دید که شخص مهمی در شهر بیمار شده و طبیبان از معالجه عاجز مانده بودند.نصرالدین به درب خانه ایشان می رود و ادعای طبابت میکند.
از وی می پرسند آیا شما طبیب هستی؟ با کمال افتخار و اعتماد به نفس تایید می نماید.
شروع به بررسی احوال بیمار می نماید و بعد از چند دقیقه می گوید ” چند سیخ کباب بیاورید. ” کباب ها را می آورند و در خفا آن ها را می خورد.
مجددا امر می کند “ غذای گرمی بیاورید.” می آورند و چون بار قبل آنرا نیز میل می کند.
چندبار این امر تکرار می شود، تا بیمار می میرد!

اطرافیان بیمار نسبت به نصرالدین شاکی می شوند که تو که گفتی طبیب هستی و می توانی کسی که در آستانه موت باشد را درمان کنید.

نصرالدین هم گفت : ” هنوز هم همان ادعا را دارم، حال آنکه دو نفر در شرف موت بودند و من یکی را نجات دادم!(خودش را) “

حال و روز برخی از منتورها و نوابغ و نخبگان و … فعال این روزهای حوزه فناوری اطلاعات و جامعه استارتاپی ایران بی شباهت به داستان نصرالدین نیست. اگر کسب و کارها را نتوانند نجات دهند، حداقل خودشان به نان و نوایی می رسند.

یادم است اوایلی که شرکت صبح وصال را راه اندازی کرده بودیم، شرکتی در اطراف ما شکل گرفته بود که مدیرعاملش هم مدیرعامل شرکت بود و هم کدنویس و هم سئوکار و هم مدیرمالی و هم همه چیز شرکت. قیمت هایی هم که می داد عموما نصف یا حتی ثلث قیمت پروژه های ما بود. روزی یکی از دوستان گفت که فلان شرکت رقیب شما قیمت هاش نصف شماست و مشتریاشون هم از پشتیبانیشون به شدت ناراضی هستند. شما بیاید تبلیغی کنید، کاری کنید تا مشتریان سراغ اون ها نروند و کارهاشون رو به شما سفارش بدهند.

موضع ما اما چیز دیگه ای بود. ما گفتیم تنها راه ادامه دادن این ماجرا اینه که ما خودمون رو اثبات کنیم، حتی اگر کسی درباره اون شرکت ازمون می پرسید میگفتم نظری ندارم، قیمت هاشون پایینتر از ماست، می خواید برید تست کنید.

توی این 7-8 سالی که شرکتشون راه افتاده کم هم نبودند مشتریانی که رفتند، با اون ها قرارداد بستند و کاری که باب میل‌شون بود رو تحویل نگرفتند و یا از ادامه فعالیت در حوزه IT منصرف شدند یا سراغ شرکت های دیگه رفتند برای انجام ” دوباره ” پروژه شون.

به نظرم در مورد ماجرای شوآف های گاه و بی گاه برخی مدعیان و پدران و پدر جدهای صنایع مختلف مرتبط با IT بهترین کار بایکوت اون ها و اصرار و تلاش برای معرفی افراد لایق و توسعه دانش شخصی و آموزش دیدن و آموزش دادن باشه و گرنه تا بوده و نبوده اینجور افراد بوده و خواهند بود.

تلاش کنیم برای رشد علمی و شخصی خودمون، تلاش کنیم برای معرفی افراد لایق و توانمند حوزه کاریمون، تلاش کنیم برای توسعه واقعی غیرمبتنی بر شوآف

پ.ن :

1-اصلا قصد نداشتم در مورد کنفرانسی که تحت عنوان اولین کنفرانس نوابغ دیجیتال مارکتینگ ایران در تهران(سالن میلاد) برگزار شده بود مطلبی بنویسم، تا اینکه بعد از فروکش کردن موج اول انتقادها، مطلبی از یکی از این نوابغ در اینستاگرام دیدم با این مضمون :” تعداد فالوار های شما اندازۀ هاپوی مادر زنم هم نیس “! بسیار عجیب و دور از ذهن آمد.

2-معتقدم اتفاقا این نوعِ دوستان بسیار هم نابغه هستن در فراگیر کردن اتفاقات اطراف خودشون. خیلی هم واردن. همین حالا که بنده و امثال بنده داریم درباره‌شون مطلب می نویسیم به شناخته شدن بیشتر ایشان(هدف اصلی اونها) کمک میکنیم!!

اما باید گفت! چاره ای نیست.

باید بیان کرد، معرفی کرد. و صد البته کار اثباتی کرد.

3- سه سال پیش مجموعه محترمی مشتری شرکت ما بودند که می گفتند بنا به حساسیت هایی که داشتند و می خواستند بهترین(!) شرکت طراحی وب ایران کارهای فروشگاه اینترنتی‌شون رو انجام دهد لذا براساس تبلیغات به سراغ شرکت یکی از همین پدران نابغه دگرگون کننده رفته بودند، پس از گذشت چندسال و اخذ هزینه های بسیار زیاد برای راه اندازی فروشگاه و عدم پشتیبانی مناسب حاضر شدند هزینه راه اندازی فروشگاه رو دوباره متقبل شوند، صحبت هایی که اونروز درباره این نابغه مطرح کردند، امروز به عینه روشن شده.

( یکبار تلفنی با دفتر این نابغه صحبت کردم، اصلا متوجه شدم دفتر یک شهر دیگری است و چنان برخوردی کردند که روی تمام مشتری مداران عالم سیاه شد.)

بازی پوکمون گو

نوشته‌شده در توسط .

بسم الله الرحمن الرحیم

پوکمون گو چیست ؟ What is Pokemon Go

خیلی وقت بود قصد داشتم دوباره بنویسم، وقت نمیشد یا حوصله یا …، اما از بسکه این روزها دوستان زیادی درباره یک بازی جدید به نام Pokemon Go می پرسند، به نظرم رسید توضیحات مختصری درباره این بازی بدم.

بازی Pokemon Go ( پوکمون گو ) یک بازی Single User ( و در عین حال Multiuser ) هست که مدت خیلی کوتاهی از ارائه اون توسط شرکت نینانتیک با همکاری نینتندو و گوگل نگذشته و بر روی دو سیستم عامل اندروید و iOS قابل نصب و بازی است.

اما میون این همه بازی هایی که توسط شرکت های مختلف تولید میشه، این بازی چی داره که ممکنه براتون جذاب باشه ؟

اول اینکه این بازی در رسته بازی های مبتنی بر واقعیت افزوده (۱) ساخته شده و بعد از نصب بر روی تلفن همراه، شما با GPS و دوربین موبایلتون مشغول به این بازی می شید.

دوم باید بدونید که اساس این بازی چیه ؟

شما توی این بازی با شخصیت هایی مواجه هستید به نام Pokemon ( پوکمون )!
لازم نیست زیاد gamer حرفه ای باشید تا پوکمون های نینتندو رو یادتون بیاد. شخصیت های بعضا بامزه و بعضا ترسناک که وقتی نینتندو بازیشون رو ارائه کرد باید توسط کاربران شکار می شدن و رشد داده می شدن ( و حتی میشد پوکمن ها رو به جون هم انداخت )

pokemango

خب ؟ چطوری باید بازی کنیم ؟

کافیه بازی رو نصب کنید و از جاتون بلند شید! این بازی برخلاف خیلی از بازی های مرسوم دیجیتالی ارتباطی با نشستن و چنبره زدن بر روی کنسول بازی نداره. GPS موبایلتون رو روشن می کنید و در سطح شهر حرکت می کنید. بلافاصله وقتی در نزدیکی یک پوکمون قرار گرفتید، گوشی موبایلتون شروع می کنه به لرزیدن ! و این یعنی به یک پوکمون نزدیک شدید. خب، حالا این موجود کوچولو کجاس؟ با دوربین موبایلتون به اطراف نگاه کنید، اینقدر دقت کنید که پوکمون کوچولو رو ببینید، سریع باشید! چون این پوکمون رو همه کسایی که اون اطراف هستند می بینند و ممکنه تا شما به خودتون بیاید، پوکمون مدنظر توسط کس دیگه ای شکار شده باشه !

چطوری پوکمون رو شکار کنم ؟

توی بازی یک ابزار دارید به نام Poké Ball که به اصطلاح ابزار شکار پوکمون هست ! نشونه گیری کنید و Poké Ball رو به سمت پوکمون پرتاب کنید، مراقب باشید اگه دقیق نشونه گیری نکنید، شکارتون رو فراری می دید.

خب شکارش کردم، که چی؟

یواش یواش وقتی امتیاز شما بالا رفت، امکان ورود به یکی از سه تیم زرد، قرمز و آبی براتون مهیا میشه، انتخاب تیم با خودتون هست. می تونید پوکمون هاتون رو پرورش بدید، قوی کنید. تیمشون کنید و با تیم های رقیب جنگ کنید !

همین ؟!

نه شما می تونید ابزارهای مختلفی برای ارتباط، پرورش و تشکیل کلونی پوکمون های تهیه کنید! این ابزارها در محل هایی به نام Poké Stop وجود دارند و دائما در حال توسعه هستن. همچنین نینتندو احتمالا به زودی یک ابزار پوشیدنی برای راحت تر شدن کار gamer ها به بازار ارائه خواهد کرد.

اما این بازی چه ویژگی های مهمی داره که پیش بینی میشه به سرعت در دنیا علاقمندان زیادی داشته باشه :

  • با استفاده از واقعیت افزوده، دنیای واقعی رو با دنیای مجازی گره زده! شما براساس موقعیت مکانی خودتون، بر روی نقشه گوگل بازی می کنید نه در یک محیط مجازی
  • شما برای پیدا کردن و شکار پوکمون باید از جاتون بلند شید، بدویید، پیاده روی کنید و …! ممکنه مجبور شید از درخت بالا برید و …

توی همین چند روزه که این بازی رونمایی شده آمارهای زیادی رو جابجا کرده، از بالا بردن ناگهای سهام نینتندو در بورس تا نزدیک شدن به آمار کاربران روزانه توییتر و … که می تونید توی مقاله کامل جی اس ام در این باره بیشتر بخونید.

دانلود پوکمون گو !

دانلود این بازی از طریق مارکت ها هنوز برای ایران رسما امکان پذیر نیست، اما برای دانلود Pokemon Go می تونید از سایتی مثل Mirror APK اقدام کنید.

دانلود بازی Pokemon Go برای اندروید

نقش چنین بازی هایی در دنیای واقعی چی می تونه باشه ؟

طی همین مدت کوتاهی که این بازی به بازار اومده، gamer های این بازی باعث شدند دوتا جنازه در دو نقطه مختلف دنیا پیدا بشه ! یه گروه دزد منتظر بودند gamer ها به محل تجمع پوکمون ها برسند و جیبشون رو خالی کردند( با ابزار دود که از Poké Stop می گیرید میتونید کاری کنید که پوکمون ها در نزدیکی شما جمع بشن ) و کلی اتفاقات دیگه ای که روزانه اخبارشون داره منتشر میشه.

اگر منطقه ایران و کاربران ایرانی توسط شرکت تولید کننده این بازی رسما پوشش داده بشه، از الان باید منتظر دیدن صحنه های جذاب در سطح شهر باشیم. اگر فردا دیدید دوستتون از تیر چراغ برق آویزون شده نگران نباشید، شاید دنبال شکار یک پوکمون به این وضعیت دچار شده ! همچنین والدین گرامی باید مراقب فرزندان عزیزشون باشند، چون احتمال اتفاقات پیش بینی نشده برای gamer این بازی توسط پلیس رسما اعلام شده است!

پ.ن :

(۱) :  Augmented reality

(۲) : بنیاد ملی بازی های رایانه ای وارد ماجرا شده و گفته باید قبل از ورود این بازی به ایران با اونا هماهنگ بشه ! متن خبرشو از مهر بخونید : شروط ایران برای عرضه رسمی بازی پوکمون گو